Tekst z Gazety Wyborczej:

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,23929974,marcin-krupa-nie-dotrzymal-wyborczej-obietnicy-ale-przeciez.html

Cztery lata temu Marcin Krupa, zanim został prezydentem Katowic, obiecał mieszkańcom wykup mieszkań zakładowych. Prawie 700 lokali dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia bez wiedzy mieszkańców zostało sprzedanych prywatnej firmie. Krupa jednak nie wywiązał się z wyborczej obietnicy. Załatwienie sprawy obiecuje w kolejnej kadencji. Przecież idą nowe wybory.

Zarzewie problemów mieszkańców prawie 700 lokali położonych głównie w Wełnowcu i Józefowcu, które należały do Zakładów Metalurgicznych Silesia w Katowicach, było klasyczne. Takie historie lata temu działy się w wielu polskich miastach. W 2010 r., gdy zakłady były już sprywatyzowane, zakładowe mieszkania zostały sprzedane prywatnej firmie. I jak często to bywa w takich historiach, stało się tak bez wiedzy lokatorów.

– Nowy właściciel momentalnie podniósł wszystkim czynsze. Za ponad 60 metrów kwadratowych z piecem węglowym i bez ciepłej wody muszę płacić aż 720 zł – mówi Wiesława Jaworska, która stała się liderką tutejszych mieszkańców. Jej sąsiedzi to głównie emeryci, starsi, schorowani ludzie. Trudno im się zorganizować i upominać o swoje sprawy, a jest dużo do zrobienia. Wiele budynków wymaga pilnego remontu, ale mimo podwyższonego czynszu nowi właściciele (kilka razy już się zmieniali) nic w tej sprawie dotąd nie zrobili.

Idą nowe wybory, obietnica wraca

W ostatnich dniach Jaworska ku swojemu zdziwieniu dostała zaproszenie na rozmowy w katowickim Urzędzie Miasta. Mają dotyczyć nabycia przez miasto dawnych mieszkań zakładowych Silesii.

– Zdenerwowałam się, bo nie dość, że spotkanie zaproponowano dopiero teraz, gdy trwa kampania przedwyborcza, to jeszcze zaproszono na nie tylko kilkuosobową reprezentację – mówi Jaworska.

Mimo wszystko do urzędu poszli. Na spotkaniu zamiast Krupy był wiceprezydent Bogumił Sobula. Zapewniał, że skomplikowane negocjacje z właścicielem mieszkań toczą się od dwóch lat. Ludzie wyszli ze spotkania rozgoryczeni.

Jaworska: – Nikt nie miał wątpliwości, że to zagrywka wyborcza. W podtekście dało się słyszeć: „zagłosujcie na Krupę jeszcze raz, a sprawa będzie załatwiona”.

Katowice: „Interes mieszkańców jest dla nas najważniejszy”

Aktualnym właścicielem mieszkań jest Spółka Mieszkaniowa Dom. Nie ma strony internetowej, nie udało nam się też dodzwonić. Zapytaliśmy więc o mieszkania w katowickim Urzędzie Miasta i dostaliśmy odpowiedź od wiceprezydenta Sobuli.

– Interes mieszkańców jest dla nas najważniejszy, dlatego zainicjowaliśmy trójstronne negocjacje, które prowadzimy od dwóch lat, żeby pomóc mieszkańcom. Jasno zadeklarowaliśmy, że chcemy wykupić budynki mieszkalne od spółki – jednak wyłącznie w cenie odpowiadającej ich realnej wartości. Co ważne – zadeklarowaliśmy mieszkańcom, że chcemy kupić wszystkie mieszkania w jednym pakiecie. Nie chcemy dzielić mieszkańców na równych i równiejszych. Wierzymy, że transakcja finalnie dojdzie do skutku. Chcemy wtedy także zapewnić mieszkańcom atrakcyjne możliwości nabycia lokali od miasta na własność – napisał wiceprezydent Katowic.

Co na to lokatorzy?

– Od dawna słyszymy to samo, żadnych konkretów – kwituje Jaworska.


Leave a Reply